HELYES TÁPLÁLKOZÁS
TÁPANYAGBAN GONDOLKOZUNK
A HELYES TÁPLÁLKOZÁS EGY ELÉG RELATÍV MEGFOGALMAZÁS HISZEN ATTÓL FÜGG KINEK HELYES. EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS ESETÉN A SAJÁT SZERVEZETÜNK MEGFELELŐ MŰKÖDÉSE A CÉL TEHÁT A NAGYBETŰS EGÉSZSÉG.
ABBAN AZ ESETBEN VISZONT, HA A KÜLSŐ MEGJELENÉSÜNKET SZERETNÉNK BEFOLYÁSOLNI VALAMILYEN IRÁNYBA ÉS EHHEZ MÉRTEN TÁPLÁLKOZUNK AZ MÁR VAGY NEM EGÉSZSÉGES VAGY NEM NEVEZHETŐ HELYES TÁPLÁLKOZÁSNAK A SZÓ SZOROS ÉRTELMÉBEN.
EGY ATLÉTA ESETÉBEN INKÁBB SPORTTÁPLÁLKOZÁSRÓL BESZÉLÜNK HISZEN ITT AZ ELÉRNI KÍVÁNT CÉL HATÁROZZA MEG A KÜLÖNBÖZŐ TÁPANYAGOK MINŐSÉGÉT, MENNYISÉGÉT ÉS IDEJÉT ÉS ITT MÁR ELENGEDHETETLENEK A TÁPLÁLÉKKIEGÉSZÍTŐK.
MILYEN SZÉNHIDRÁTOT EGYÉL?
FENTI DIAGRAM MINDÖSSZE EGY PÉLDA DE TERMÉSZETESEN ETTŐL AZÉRT ÖSSZETETTEBB DOLOGRÓL VAN SZÓ.
AZ ÖSSZES KALÓRIABEVITELÜNKET PÉLDÁUL A TESTSÚLYUNK HATÁROZZA MEG ÉS A TÁPANYAGOK BEVITELI ARÁNYA IS VÁLTOZIK ATTÓL FÜGGŐEN, HOGY MI A CÉLUNK.
PÁR SZÓ A LEGFONTOSABB TÁPANYAGAINKRÓL. (MIKRONUTRIENSEK)
-EGYSZERŰ SZÉNHIDRÁTOK: (SZŐLŐCUKOR, GYÜMÖLCSCUKOR, HAGYOMÁNYOS CUKOR)
-ÖSSZETETT SZÉNHIDRÁTOK:
HOSSZABB FELSZÍVÓDÁSÚ A NAGYOBB CUKORMOLEKULÁNAK KÖSZÖNHETŐEN. (TELJES KIÖRLÉSŰ PÉKÁRU, ZABPEHELY, ZÖLDSÉGFÉLÉK.)
-TÖMEGNÖVELŐK
ABBAN AZ ESETBEN, HA NEHEZEN HÍZOL AZ ALKATI ADOTTSÁGAID MIATT OTT SEGÍTSÉGEDRE LEHETNEK A TÖMEGNÖVELŐK.
EZEK REND SZERINT MAGASABB JÓ MINŐSÉGŰ KOMPLEX SZÉNHIDRÁTOT TARTALMAZNAK EMIATT MAGAS KALÓRIABEVITELT TESZNEK LEHETŐVÉ OTT AHOL NEHEZEN MEGY BIZONYOS MENNYISÉGEK ELFOGYASZTÁSA ILLETVE EXTRA GYORS ANYAGCSERE ESETÉN.
ZSÍRT IS KELL ENNI?
JÓ ZSÍROK:
-EGYSZERESEN TELÍTETLEN ZSÍRSAVAK (ZÖLDSÉGEK, GYÜMÖLCSÖK)
-TÖBBSZÖRÖSEN TELÍTETLEN ZSÍRSAVAK, ESSZENCIÁLIS ZSÍRSAVAK (OLAJOS MAGVAK, HALOLAJAK, OMEGA-3, OMEGA-6 ZSÍRSAVAK) JAVÍTJA A JÓTÉKONY KOLESZTERIN SZINTET. EZ A HDL.
A HDL-KOLESZTERIN AZ ÚGYNEVEZETT VÉDŐ VAGY JÓ KOLESZTERIN, MIVEL A VÉRÁRAMBAN KERINGŐ VAGY AZ ÉRFALBAN MÁR LERAKÓDOTT KOLESZTERINT IS FELVESZI VAGY VISSZASZÁLLÍTJA A MÁJBA AHOL LEBOMLIK EZZEL PEDIG RÉSZT VESZ AZ ÉRFAL VÉDELMÉBEN.
A SZÓBESZÉDDEL ELLENTÉTBEN A ZSÍROKRA NAGY SZÜKSÉGE VAN A SZERVEZETÜNKNEK HISZEN FONTOS ENERGIAFORRÁSOK. ZSÍR ÉS ZSÍR KÖZÖTT KÜLÖNBSÉG VAN. MEGKÜLÖNBÖZTETÜNK JÓ ÉS ROSSZ ZSÍROKAT MINT AHOGY JÓ ÉS ROSSZ KOLESZTERINT.
ROSSZ ZSÍROK:
– TELÍTETT ZSÍRSAVAK (DISZNÓZSÍR, SAJTOK, PÁLMAOLAJ) NÖVELI A ROSSZ KOLESZTERIN SZINTET EZ AZ LDL.
EZÉRT FONTOS A FEHÉRJE
A sportolók kedvenc tápanyaga a fehérje. Nem véletlen hiszen a testünk nagy része ebből épül fel.
A fehérjék minden sejtben lezajló folyamatban részt vesznek és a hormon háztartásunkat is szabályozzák.
A fehérje 20 aminosavból épül fel melyek között vannak esszenciális és nem esszenciális aminosavak.
9 NÉLKÜLÖZHETETLEN (ESSZENCIÁLIS) AMINOSAVAT NEM TUD ELŐÁLLÍTANI A SZERVEZETÜNK ÍGY EZEKET KÍVÜLRŐL KELL BEVINNÜNK táplálék vagy táplálékkiegészítő formájában.
1 gramm fehérje pontosan annyi kalóriát tartalmaz mint 1 gramm szénhidrát. Ezt azért fontos megemlíteni mert sokan abban a tévhitben élnek, hogy csak a szénhidrátban és a zsírban van kalória.
ESSZENCIÁLIS AMINÓSAVAK:
- -FENIL-ALANIN
- -HISZTIDIN
- -IZOLEUCIN
- -LEUCIN
- -LIZIN
- -METIONIN
- -TREONIN
- -TRIPTOFÁN
- -VALIN
VITAMINOK
Sajnos a mindennapokban az tapasztalható, hogy a vitaminokra úgy tekint az átlag ember mint valami gyógyszerre amit csak akkor kezd el szedni, ha már baj van például megfázott vagy ne adj isten vírusfertőzése van.
Ilyenkor megemeli a C-Vitamin adagját nulláról napi 2000 miligrammra és gyógyulás után abba is hagyja.
A vitaminok nélkülözhetetlenek a szervezetünk számára.
A látásunkra, agyműködésünkre, szívműködésünkre is hatással van és ezen kívül minden szervünkre. A sportteljesítményünk is megnő, ha optimális vitamin mennyiséget juttatunk be a szervezetünkbe valamint a fehérjeszintézisért is a vitaminok felelnek.
A legtöbb sportoló a fehérjét teszi első helyre pedig ott bizony a vitaminok állnak. Ha eddig nem szedted rendszeresen akkor kezdd el és észre fogod venni a pozitív hatásait.
ÁSVÁNYI ANYAGOK - NYOMELEMEK
Kiemelten fontos makro és mikro elemekről van szó! Ellentétben egyes vitaminokkal ezen elemek szintézisére nem vagyunk képesek, így kizárólag táplálékkal juthatnak a szervezetünkbe. Ha a nyomelemekből hiányt szenved szervezetünk, vagy épp ellenkezőleg, túl sokat fogyasztunk belőlük, azt legtöbbször elsőként bőrünk, hajunk és körmeink jelzik számunkra. Ime néhány makróelem a teljesség igénye nélkül.
KALCIUM:
Ez az az ásványi anyag, ami legnagyobb mennyiségben van jelen szervezetünkben. Javarésze csontjainkban, illetve fogainkban található, ez adja a csontok szilárdságát. Ezen túl fehérjéhez kötve vagy ionos formában is jelen van a szervezetben és fontos szerepet játszik véralvadásban, az idegrendszer működésében, izomösszehúzódásban, enzimek működésében.
MAGNÉZIUM:
Magnéziumot elsősorban a csontok tartalmaznak, illetve a sejtekben található. Ideg- és izomműködésben, illetve számos enzim működésében játszik szerepet, melyeknek köszönhetően részt vesz a zsírok, szénhidrátok, fehérjék lebontásában. A halak, hüvelyesek, zöldségfélék, tejtermékek, gabonafélék igen gazdagok magnéziumban. Hiányában ingerlékenyebbek leszünk. Alvászavar, enyhe szorongás, fáradékonyság is jellemző lehet. Ezek mellett gyakrabban jelentkezhet lábizomgörcs, illetve zsibbadás is.
CINK:
Ezt az ásványi anyagot a szervezeten belül a szemben, hajban, férfiak esetén a nemi szervekben, májban, vesében, izmokban találhatjuk meg elsődlegesen. Nagyszámú enzim alkotórésze, így például a hasnyálmirigyben termelődő, a normális vércukorszint fenntartásában fontos szerepet játszó inzulinnak is nélkülözhetetlen eleme.
JÓD:
Szervezetünk legfőbb jódraktára a pajzsmirigy, ugyanis a pajzsmirigy által termelt hormonok jód tartalmúak. Így ez a nyomelem a hormon révén részt vesz az anyagcsere szabályozásában, befolyásolja a növekedést, az idegrendszer működését és még számos egyéb folyamatot.
KRÓM:
Mennyisége a szervezetben az életkor előrehaladtával csökken. Segíti az inzulin hatását, így részt vesz a szénhidrát anyagcserében.
SZELÉN:
A szelén a szervezetben antioxidánsként működik, segít megakadályozni a daganatos betegségek kialakulását, növeli a szervezet ellenálló képességét. A kutatások során azt tapasztalták, hogy különösen jó hatása van a prosztata, tüdő, vastagbél és végbélrákok megelőzésében. Ha szintje a szervezetben túlságosan alacsony, az a szívbetegség kockázatát fokozza, valamint izomdegenerációt okozhat.